جراحی واژینوپلاستی

جراحی واژینوپلاستی

فهرست مطالب

یکی از مشکلات شایعی که اغلب خانم ها بعد از زایمان طبیعی با آن مواجه می شوند؛ شل شدن واژن است. شل شدن واژن، ناشی از کش آمدن و همچنین جدا شدن ماهیچه های واژن است. شدت کش آمدن ماهیچه واژن در هر فرد ممکن است متفاوت باشد. در مواقعی میزان سستی بافت واژن به اندازه ای است که باعث اختلال در کیفیت روابط جنسی و حتی خارج شدن تامپون از این ناحیه شود. جراحی واژینوپلاستی یک راه حل موثر برای رفع این وضعیت است. در این مطلب به معرفی کامل جراحی واژینوپلاستی می پردازیم؛ تا کسانی که قصد انجام این عمل را دارند، با آگاهی کاملی برای انجام آن اقدام کنند.

 

جراحی واژینوپلاستی چیست؟

جراحی واژینوپلاستی که امروزه از آن به عنوان عمل تنگ کردن واژن یاد می شود؛ یک راهکار عالی برای زیباسازی و جوانسازی واژن است. قطر داخلی واژن به دلیل افتادگی واژن بعد از زایمان، ورزش های سنگین، لاغری شدید، بالا رفتن سن و… افزایش پیدا می کند. بزرگ شدن قطر داخلی واژن سبب می شود تا مشکلاتی از قبیل بی اختیاری ادرار، عفونت های شدید و مکرر و کاهش لذت جنسی برای فرد به وجود بیاید. واژینوپلاستی این مشکلات را با ایجاد تغییرات روی واژن رفع می کند. طی این جراحی پوست های اضافی برداشته می شوند، دهانه واژن کوچک تر می شود و برای استحکام بیشتر عضلات این ناحیه با بخیه به بخش های محکم تر اتصال داده می شوند.

 

نکات و مراقبت های قبل از عمل واژینوپلاستی

برای اینکه عمل جراحی بدون خطری را تجربه کنید؛ بهتر است به نکات و مراقبت های قبل از عمل واژینوپلاستی که توسط جراح زنان و زایمان گفته می شود، توجه کنید. این نکات عبارت هستند از:

 • چند روز قبل از انجام عمل واژینوپلاستی باید از برقراری هرگونه رابطه جنسی پرهیز کرد.
 • 5 تا 7 روز قبل از عمل واژینوپلاستی تمام داروهای رقیق کننده خون باید قطع شود.
 • 14 روز قبل از انجام این عمل نباید از انواع دخانیات و مشروبات الکلی استفاده شود.
 • در صورت بروز هرگونه بیماری زنان باید به جراح اطلاع داده شود.
 • مراجعه کنندگان باید قبل از جراحی از عدم بارداری مطمئن شوند.

 

جراحی واژینوپلاستی چگونه انجام می شود؟

برای انجام جراحی واژینوپلاستی پزشک متخصص زنان و زایمان با استفاده از بیهوشی موضعی، محل ترمیم واژن را بی حس می کند. البته بسیار از خانم ها ترجیح می دهند تا تحت بیهوشی کامل قرار بگیرند و شاهد انجام این عمل نباشند. ترمیم واژن به وسیله جراحی واژینوپلاستی با دو هدف انجام می شود. هدف اول؛ ترمیم واژن به دلیل شل شدن ماهیچه بعد از زایمان است؛ اما هدف دوم برای ترمیم مشکلات واژن است؛ که به صورت مادرزادی در فرد وجود دارد.

چنانچه جراحی واژن برای رفع نقایص مادرزادی باشد؛ پزشک متخصص زنان و زایمان تلاش می کند تا با ایجاد تغییرات متعدد در بافت ماهیچه شکلی کاربردی از واژن ایجاد کند. پس از انجام این تغییرات، جراح به واسطه بخیه به افزایش استحکام واژن با ساختار جدید می پردازد.

در صورتی که این جراحی برای ترمیم واژن خانم ها بعد از زایمان باشد، جراح به جدا کردن پوست های افتاده و اضافه می پردازد. بعد از این مرحله بافت های شل به وسیله بخیه ها به نقاط محکم واژن متصل می شوند. در تمام این مراحل تغییرات روی ظاهر واژن انجام شده است. بعد از انجام این مراحل، جراح واژینوپلاستی دهانه واژن را کوچک می کند؛ تا با پوسته بیرونی واژن یک اندازه باشد.

جراحی واژینوپلاستی
جراحی واژینوپلاستی

توصیه ها و مراقبت های بعد از عمل واژینوپلاستی

با وجود اینکه اغلب مراجعه کنندگان بعد از عمل واژینوپلاستی در زمان کوتاهی بهبود پیدا می کنند؛ باز هم نیاز است تا برای جلوگیری از عوارض و خطرات بعد از عمل، تمام توصیه ها و دستورات پزشک متخصص رعایت شود. این نکات و مراقبت های بعد از جراحی واژینوپلاستی عبارت اند از:

 • کسانی که عمل واژینوپلاستی را انجام می دهند؛ باید برای ساعاتی در بیمارستان بستری شوند تا وضعیت آن ها ثابت شود.
 • برای کنترل و کاهش درد بعد از انجام این عمل باید تمام داروهای تجویز شده توسط پزشک متخصص در زمان مقرر مصرف شود.
 • حداقل 30 تا 45 روز بعد از عمل واژینوپلاستی نباید برای برقراری رابطه جنسی اقدام کرد.
 • اگرچه چند روز بعد از عمل جراحی بیماران می توانند به انجام کارهای خود بپردازند؛ اما باید تا 90 روز بعد از این جراحی، از انجام کارهای سنگین پرهیز شود.
 • تا چند وقت بعد از گذشت این جراحی به توصیه پزشک باید تمرینات کگل برای بهبود وضعیت واژن انجام شود.

 

جراحی واژینوپلاستی دارای چه فواید و مزیت هایی است؟

عمل واژینوپلاستی با تغییر در شکل ظاهری واژن، باعث افزایش اعتماد به نفس خانم ها در هنگام برقراری ارتباط جنسی و در نتیجه افزایش رضایتمندی او و همسرش در روابط زناشویی می شود. علاوه بر این؛ جراحی واژینوپلاستی از مزیت های دیگری برخوردار است که در ادامه برخی از آن ها آورده شده است.

 1. با انجام این جراحی مشکل گشادی دهانه واژن تا حد زیادی رفع می شود.
 2. بسیاری از تیرگی های ناحیه لابیا با انجام عمل واژینوپلاستی از بین می روند.
 3. این عمل جراحی با عوارض کمی همراه است و بیمار بعد از مدت کوتاهی سرپا می شود.
 4. در طول جراحی بیمار درد بسیار کمی را در مقایسه با سایر جراحی هایی که در این ناحیه انجام می شوند، تحمل می کند.

 

عمل واژینوپلاستی با چه عوارض و خطراتی همراه است؟

با وجود اینکه عمل واژینوپلاستی می تواند باعث بهبود زیبایی و عملکرد بهتر واژن شود؛ اما دارای عوارض و خطراتی است که بهتر است قبل از انجام عمل با آن آشنا شوید. این خطرات و معایب عبارت هستند از:

 • ایجاد عفونت در ناحیه واژن که معمولاً با ترشحات شدید همراه است.
 • خونریزی، درد و بروز حساسیت در برخی از افراد که بدن آن ها به مواد بیهوشی واکنش نشان می دهد.
 • ایجاد لخته در سیاهرگ ها که باید بلافاصله بعد از مشاهده آن به پزشک مراجعه شود.
 • برخی از افراد ممکن است بعد از این جراحی به دلیل تنگ شدن بیش از حد دهانه واژن دخول دردناکی را تجربه کنند.
 • چنانچه پزشک متخصص از دانش و تخصص بالایی برخوردار نباشد، ممکن است به دلیل سهل انگاری باعث آسیب دیدن عصب و بی حسی واژن شود.
 • بعد از جراحی واژینوپلاستی ممکن است اسکارهای متعددی روی واژن ایجاد شود که جای نگرانی ندارد و بعد از مدتی از بین می رود.
جراحی واژینوپلاستی
جراحی واژینوپلاستی

هزینه جراحی واژینوپلاستی چقدر است؟

هزینه جراحی واژینوپلاستی بعد از معاینه مراجعه کننده توسط پزشک متخصص زنان و زایمان تعیین می شود. قطعاً فاکتورهای متعدی مانند شدت آسیب دیدگی واژن، نوع نقص مادرزادی واژن، هزینه آزمایشات قبل از عمل، هزینه های بستری در بیمارستان، توانایی و مهارت پزشک متخصص و… در تعیین هزینه جراحی واژینوپلاستی نقش دارند. اگر مایل هستید تا به طور دقیق از هزینه عمل واژینوپلاستی مطلع شوید؛ باید برای معاینه به جراح موردنظرتان مراجعه کنید.

 

مراجعه به پزشک

در مطالب بالا به بررسی جزئیات عمل جراحی واژینوپلاستی پرداختیم. دانستیم که این جراحی یک راهکار عالی برای ترمیم واژنی است که به دلیل نقص های مادرزادی یا زایمان طبیعی شکل درستی ندارد و باعث مشکلاتی از قبیل ظاهر نامناسب آلت تناسلی و نارضایتی در روابط جنسی شده است. جراحی واژینوپلاستی از حساسیت بالایی برخوردار است و باید تمام مراحل آن با دقت و تمرکز انجام شود؛ بنابراین؛ توصیه می شود انجام این عمل به جراحان حاذق و توانمندی سپرده شود.

اگر به دنبال یک جراح خوب برای ترمیم واژن به روش عمل واژینوپلاستی هستید، می توانید به مطب دکتر میترا عبدلی جراح و متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید. دکتر میترا عبدلی بیشتر از 13 سال است که به صورت تخصصی در زمینه درمان بیماری ها و جراحی مرتبط با زنان فعالیت می کند. شما می توانید با تعیین وقت به روش های درج شده در سایت برای معاینه و نوبت جراحی واژینوپلاستی اقدام کنید.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

اینستاگرام پزشک را دنبال کنید