واژینوپلاستی و مراقبت‌های بعد از آن

واژینوپلاستی و مراقبت‌های بعد از آن

فهرست مطالب

واژینوپلاستی و مراقبت‌های بعد از آن

یکی از روش‌های رایجی که بانوان برای ترمیم و بهبود نقایص واژن خود از آن استفاده می‌کنند، واژینوپلاستی یا ترمیم مجرای واژن است. برخی افراد این سوال را از خود می‌پرسند که واژینوپلاستی برای چیست؟ از کاربردهایی که این روش دارد می‌توان به درمان و بهبود آسیب وارده بر واژن در اثر زایمان و همچنین رفع عوارض بیماری کف لگن اشاره نمود.

در واقع عمل واژینوپلاستی، نوعی جراحی زیبایی ترمیمی است که برای سفت کردن ماهیچه‌ها و بافت‌های واژن انجام می‌شود. همانطور که گفته شد اکثر بانوان پس از زایمان این روش را استفاده می‌کنند. چرا که در حین زایمان گاهی ممکن است بافت‌ها در این ناحیه پاره و یا کشیده شوند و در نهایت با افزایش سن حالتی شل پیدا کنند. در نتیجه برای برطرف نمودن اینگونه مشکلات، چنین روشی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

عمل واژینوپلاستی، نوعی جراحی زیبایی ترمیمی است که برای سفت کردن ماهیچه‌ها و بافت‌های واژن انجام می‌شود.

امروزه بسیاری از افراد برای زیبایی و جوانسازی واژن خود خواستار انجام واژینوپلاستی هستند. قابل توجه است که باید قبل از اقدام به هر کاری ابتدا از معایب آن و همچنین مراقبت‌های لازم پس از جراحی، اطلاعات کسب کرد. سپس به پزشک متخصص مراجعه کرده و مشاوره دریافت نمود. خانم دکتر میترا عبدلی متخصص زنان و زایمان با تجربه بالا در زمینه انجام انواع جراحی‌های زیبایی، به شما در انتخاب بهترین روش زیباسازی و جوانسازی واژن کمک شایانی خواهد نمود.

خطرات و مزایای ترمیم واژن

به طور کلی جراحی واژینوپلاستی مانند دیگر جراحی‌های زیبایی، شامل برخی مزایا و برخی معایب است. از مزایای این جراحی می‌توان به بهبود رضایت جنسی افراد و همچنین افزایش عزت نفس در آن‌ها اشاره نمود. همچنین اگر فردی در گذشته دغدغه مقابله و تحمل ناهنجاری‌های مادرزادی داشت، پس از جراحی از نارسایی جنسی خود رهایی پیدا کرده و می‌تواند کیفیت زندگی‌اش را بهبود ببخشد.

در کنار این مزایا، افرادی که اقدام به جراحی واژن می‌نمایند، ممکن است با برخی معایب هم روبرو شوند. از عوارض جراحی واژینوپلاستی می‌توان به تنگی ناحیه واژن و عمق ناکافی اشاره نمود. همچنین فیستول وزیکواژینال که ارتباط غیرطبیعی بین واژن و مجاری ادراری است و فیستول رکتوواژینال که ارتباط غیرطبیعی بین واژن و رکتوم است، در برخی از افراد مشاهده می‌شود.

از دیگر خطراتی که ممکن است پس از جراحی واژینوپلاستی با آن مواجه شد، آسیب عصبی و بی‌حسی در این ناحیه خواهد بود. همچنین برخی افراد به نتیجه مورد نظر و رضایت‌بخش خود بعد از جراحی نخواهند رسید. البته اگر جراحی زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، می‌توان این عوارض را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

کاندید مناسب برای ترمیم واژن

همانطور که قبلا به آن اشاره شد، افراد بسیاری خواستار انجام واژینوپلاستی هستند. به صورتی که بیشتر افرادی که در حین زایمان به دلایل متنوع دچار پارگی‌های واژن می‌شوند، کاندید مناسب‌تری برای انجام این جراحی خواهند بود. به طور کلی در حین زایمان به علت کشیدگی بافت واژن پارگی‌هایی صورت خواهد گرفت، که برای افرادی ناخوشایند است.

همچنین برخی از بانوان برای درمان سرطان و یا سایر شرایط و اختلالات، اقدام به جراحی واژن می‌کنند. طبیعی است که پس از جراحی این ناحیه تغییر شکل پیدا کرده و بد فرم شود. در نتیجه پس از آن برای بازسازی واژن و بهبود وضعیت آن، فرد نیاز دارد که جراحی زیبایی واژینوپلاستی را انتخاب کند.

همانطور که می‌دانید بسیاری در بدو تولد مشکلاتی تحت عنوان ناهنجاری‌های مادرزادی دارند. این ناهنجاری‌ها می‌توانند بر رشد واژن تاثیر بسزایی بگذارند و شکل آن را تغییر دهند. در نتیجه برای برطرف نمودن این مشکل بهترین گزینه انجام عمل زیبایی واژینوپلاستی است. پس افرادی که تمامی شرایط لازم را برای انجام این نوع جراحی دارند، کاندید مناسبی خواهند بود؛ که انتخاب این دسته از افراد نیز، نیاز به بررسی پزشک متخصص خواهد داشت.

نحوه انجام واژینوپلاستی به چه صورت است؟

همانطور که پیش از این بیان نمودیم، این نوع جراحی زیبایی، برای رفع هر یک از مشکلات مطرح شده از جمله پارگی‌های ناشی از زایمان، ترمیم نقایص مادرزادی و… به کار گرفته می‌شود. قبل از هر جراحی از بیمار برخی آزمایشات گرفته می‌شود، تا سلامت جسمی و روحی ایشان تایید گردد. سپس بیمار برای جراحی تحت بی‌هوشی قرار می‌گیرد و به طور کامل آماده انجام جراحی می‌شود.

در رابطه با چگونگی عمل واژینوپلاستی می‌توان به این صورت بیان نمود، که در زمانی که بیمار برای ترمیم واژن به علت صدمات زایمان مراجعه می‌کند؛ ابتدا پزشک اقدام به از بین بردن پوست‎های اضافی با استفاده از تیغ‌های جراحی می‌کند. سپس بافت‌های شل شده در ناحیه واژن توسط بخیه، محکم شده و حالت افتادگی و شل شدگی آن رفع می‌گردد. البته برای بهبود ظاهر واژن نیز، می‌توان اندازه دهانه واژن را با روش‌هایی کاهش داد.

زمانی که تمامی این فرایندها با دقت و زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، می‌توان انتظار یک نتیجه عالی را از جراحی واژن داشت. خانم دکتر میترا عبدلی با نهایت دقت و حساسیت و مهارت بالا، عمل تنگ کردن واژن با جراحی و بدون جراحی را انجام می‌دهد تا بیمار با کمترین میزان عوارض و مشکل بعد از جراحی مواجه گردد.

نکاتی که بیمار باید قبل از جراحی تنگ کردن واژن در نظر گیرد

افرادی که تمایل دارند اقدام به جراحی واژینوپلاستی نمایند، باید این نکته را در نظر داشته باشند که برخی اقدامات پیش از عمل، برای آنها ضروری است. اگر این اقدامات با نهایت دقت انجام شود، می‌توان انتظار یک جراحی رضایت بخش را داشت. از نکات مهمی که باید بیماران پیش از جراحی در نظر گیرند، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • انجام ارزیابی و آزمایش‌های مختلف پیش از آماده شدن برای جراحی
 • معاینه فیزیکی قبل از جراحی برای کسب اطلاعات بیشتر پزشک در خصوص سابقه پزشکی بیمار
 • عدم استفاده از الکل، سیگار و مواد مخدر چند روز قبل از عمل
 • صحبت در مورد استفاده از داروهای شیمیایی، گیاهی و مکمل‌های مصرفی با پزشک خود قبل از عمل
 • خودداری کردن از مصرف داروهای رقیق کننده خون و انواع مسکن‌ها قبل از جراحی تنگ کردن واژن

مراقبت‌های پس از جراحی ترمیم واژن

واژینوپلاستی نیز مانند دیگر جراحی‌ها در دوره بهبودی، نیازمند انجام مراقبت‌های خاصی است. در این زمان باید از ورزش و فعالیت‌های شدید به مدت 6 هفته خودداری شود. همچنین ممکن است در ماه اول، بیمار در  حین نشستن کمی درد احساس کند، که می‌تواند ناراحت کننده باشد؛ اما مشکلی ایجاد نمی‌کند. بهتر است در این مواقع از بالشتک‌های مخصوص جهت کاهش فشار در محل جراحی استفاده گردد.

برای رعایت بهداشت و حمام کردن پس از جراحی واژینوپلاستی نیز، می‌توان گفت که افراد بعد از اولین ویزیت پس از عمل، می‌توانند دوش بگیرند. اما بهتر است به مدت 8 هفته از غوطه‌ور شدن در آب خودداری کنند. همچنین قبل و بعد از هر تماسی با این ناحیه دست‌ها باید شسته شود و بهتر است هنگام تمیز کردن این ناحیه از جلو به عقب پاک شود تا آلودگی‌های مقعد به این ناحیه منتقل نشود.

بعد از جراحی تنگ کردن واژن برای شروع رژیم غذایی، بهتر است ابتدا از مصرف مایعات شروع کرده و در صورت تحمل، رژیم معمولی را در پیش گرفت. همچنین در صورت داشتن حالت تهوع می‎توان از داروی ضد تهوع استفاده کرد. قابل توجه است که مصرف داروهای مسکن و مخدر باعث یبوست خواهند شد. همچنین بعد از این جراحی داشتن درد تجربه‌ایی طبیعی است و می‌توان با استفاده از داروهای مسکن، این مسئله را برطرف ساخت.

مدت زمان لازم برای بهبودی بعد از جراحی تنگ کردن واژن چقدر است؟

به طور کلی افرادی که اقدام به انجام جراحی واژینوپلاستی  می‌نمایند، نیاز به یک الی دو هفته استراحت دارند. اما این که مدت زمان بهبودی کامل آنها چقدر به طول انجامد، بسته به وسعت جراحی می‌تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. پس بیماران باید انتظارات واقع‌بینانه‌ای از نتیجه بعد از عمل داشته باشند، تا بتوانند به نتیجه‌ای که می‌خواهند برسند. در غیر این صورت موفق به کسب نتیجه مطلوب بعد از عمل نخواهند شد.

آیا جراحی واژن از عوارض خاصی برخوردار است؟

انجام تمام جراحی‌های زیبایی واژن، به همان میزان که برای بدن مزایای عالی‌ای به همراه دارند، ممکن است با برخی عوارض نیز همراه باشند. واژینوپلاستی نیز همچون دیگر جراحی‌های زیبایی می‌تواند عوارضی داشته باشد که از جمله آنها باید به موارد زیر اشاره کنیم؛

 • خونریزی
 • عفونت
 • آسیب‌دیدگی عصب واژن
 • لخته شدن خون
 • تورم و کبودی ناحیه واژن
 • درد
 • واکنش آلرژیکی به ماده بیهوشی حین جراحی
 • تنگی بیش از حد واژن
 • مقاربت دردناک یا دیسپارونیا
 • فیستول وزیکوواژینال یا فیستول رکتوواژینال

البته این عوارض در بیمارانی بیشتر مشاهده می‌شود که زیر نظر پزشک تازه کار اقدام به جراحی نموده باشند. اگر بیمار از شرایط جسمی کاملاً سالمی برخوردار باشد و زیر نظر یک پزشک با تجربه اقدام به جراحی واژن نماید، احتمال بروز چنین عوارضی در بدن او بسیار کم خواهد بود. پس بهتر است پیش از جراحی ناحیه واژن در مورد انتخاب پزشک خود حساسیت بالایی به خرج دهید.

چه زمانی لازم است بیمار به پزشک مراجعه کند؟

بیمارانی وجود دارند که بعد از جراحی واژینوپلاستی، با برخی مشکلات مواجه می‌شوند. در صورتی این مشکلات از شدت بالایی برخوردار باشند، باید بیمار در سریع‌ترین زمان ممکن به پزشک مراجعه کند. از جمله این مشکلات باید به موارد زیر اشاره کرد؛

 • افزایش ضربان قلب
 • مواجه شدن با پانسمان‌هایی که به خون آغشته هستند و علامتی از خونریزی بیش از حد به شمار می‌روند
 • مشکل در تنفس یا بروز تنگی نفس
 • بروز عفونت‌هایی که منجر به تب یا خروج ترشحات زرد رنگی از محل جراحی شود
 • مشکل در بلع یا بی‌اشتهایی
 • دردی که با هیچ دارو و یا مسکنی قابل تسکین نباشد
 • استفراغ و حالت تهوع که باعث کاهش سطح آب و الکترولیت بدن شود
 • ترومبوز وریدی عمقی همچون ایجاد تورم غیر طبیعی در ساق پا و کشاله ران

جمع‌بندی

همانطور که متوجه شدید، واژینوپلاستی نوعی جراحی زیبایی است که اغلب بانوان برای ترمیم، زیبایی و جوان‌سازی واژن خود آن را انتخاب می‎کنند. این جراحی برای بانوانی که در اثر زایمان به دلایلی دچار پارگی‌های واژن شده و این ناحیه بد فرم شده است، کاربرد منحصربه‌فردی دارد. همچنین خانم‌هایی که از مشکل خشکی واژن رنج می‌برند نیز، می‌توانند از این روش درمان استفاده کنند.

این روش جراحی گاهی برای تنگ کردن کانال واژن انجام می‌شود و گاهی برعکس و در مواردی که کانال واژن تنگ است، انجام می‌شود. آن هم به دلیل زایمان سخت، اختلالات مادرزادی، آسیب‌هایی که در این ناحیه رخ داده است، حالا واژنی وجود ندارد. از سوی دیگر واژنی که تنگ و کوتاه است، باید بازسازی و ترمیم شود. جراحی‌ها به صورت کامل توسط خانم دکتر میترا عبدلی متخصص زنان و زایمان، به روش‌های مختلف و با استفاده از دستگاه‌های مناسب انجام می‌شود.

البته باید بیان کنیم که جراحی واژینوپلاستی به صورت سرپایی انجام نمی‌شود؛ از این رو فرد باید در کلینیک بستری شود. در جلسه اول پزشک بیمار را ویزیت کرده و در صورت مشاهده عفونت، آن را درمان خواهد نمود. سپس تست پاپ اسمیر از بیمار گرفته شده و یکسری داروها و آزمایشات قبل از عمل لازم است که پزشک به بیمار تجویز می‌کند.

پس از آن بیمار زیر نظر پزشک متخصص اقدام به انجام جراحی نموده و بعد از 1 الی 2 هفته، بیمار توسط پزشک ویزیت خواهد شد. در نهایت نیز بعد از یک ماه تا یک ماه و نیم بیمار باید مجددا برای ویزیت به پزشک مراجعه کند تا بررسی‌های لازم بر روی محل جراحی توسط پزشک انجام شود. پس از آن فرد می‌تواند به زندگی عادی خود باز گردد.

سوالات متداول

 1. چه داروهایی بعد از جراحی واژینوپلاستی تجویز خواهد شد؟

به طور معمول پس از جراحی از داروی آنتی بیوتیک جهت کاهش احتمال عفونت استفاده می‌شود. همچنین برای کاهش درد و التهاب بعد از عمل، مصرف داروهای مسکن توصیه می‌گردد.

 1. آیا در حین واژینوپلاستی درد حس می‌شود؟

خیر. در این روش به علت اینکه افراد تحت بی‌هوشی و یا بی‌حسی قرار می‌گیرند، دردی حس نخواهد شد. با این حال با توجه به اینکه اثر داروهای بیهوشی از بین خواهد رفت امکان دارد که پس از جراحی افراد درد کمی تجربه کنند. همچنین احتمال دارد که کمی خارش بعد از واژینوپلاستی و سوزش در ناحیه عمل داشته باشند که کاملا طبیعی است و با گذر زمان از بین خواهد رفت.

 1. مدت زمان بهبودی در این روش به چه صورت است؟

زمان بهبودی به عواملی همچون وسعت جراحی و نوع انجام آن و رعایت مراقبت‌های بهداشتی پس از آن بستگی دارد. به طوری که از چند هفته تا چند ماه متغیر است. رعایت بهداشت و انجام منظم مراقبت‌های توصیه شده، می‌تواند در به سرعت بخشیدن زمان بهبودی موثر واقع شود.

 1. پس از واژینوپلاستی در چه صورتی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورتی که پس از جراحی پانسمان‌های ناحیه آغشته به خون شده و هر لحظه میزان خونریزی بیشتر شود؛ نشانه خونریزی بیش از اندازه است که باید فورا به پزشک مراجعه کرد. همچنین اگر فردی به تب دچار شد و یا ترشحات زرد رنگ مشاهده کرد به دلیل این که نشانه عفونت است باید به پزشک اطلاع دهد.

 1. آیا فرد بعد از جراحی واژینوپلاستی باید مدت زمان طولانی استراحت کند؟

بله. از آنجایی که این عمل جراحی سرپایی نیست، بیمار باید مدت زمان زیادی را به استراحت بپردازد تا بتواند به شرایط مطلوب قبل از عمل خود بازگردد.

منابع:

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/21572-vaginoplasty

https://transcare.ucsf.edu/guidelines/vaginoplasty#:~:text=For%20the%20first%20week%20post,assist%20in%20relieving%20some%20swelling.&text=You%20may%20resume%20sexual%20intercourse,you%20have%20been%20instructed%20otherwise.&text=Wash%20hands%20before%20and%20after,Shower%20or%20wash%20daily.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

اینستاگرام پزشک را دنبال کنید