سلامت جنسی از چشم انداز زنان

سلام جنسی از اصول اولیه سلامت عمومی افراد است که نقش مهمی در سلامت جسم و روان مردان و زنان دارد و در نهایت منجر به سلامت خانواده و جامعه خواهد شد.

لازمه سلامت جنسی و سلامت در روابط زناشویی دسترسی به موارد زیر برای تمام زنان و مردان می باشد:

  1. دسترسی به اطلاعات جامع و با کیفیت در مورد جنسیت و روابط زناشویی
  2. دانش کافی در مورد آسیب پذیری و خطرات مواجه با فعالیتهای غیر متعارف جنسی و بیماری های جنسی
  3. دسترسی مناسب به مراقبت های سلامت جنسی
  4. ارائه خدمات بهداشتی و درمانی جنسی برای عموم مردم جامعه

سلامت جنسی در برگیرنده ابعاد وسیعی از سلامت از جمله ابعاد جسمی ،روانی ، احساسی، اجتماعی و فرهنگی می باشد تمامی این موارد روی سلامت جنسی و در نهایت سلامت جسمی فرد موثر است و با توجه به این مقوله چند عاملی بودن سلامت جنسی و مشکلات جنسى، رویکردهای درمانی به مسائل جنسی بسیار پیچیده است.

بسیاری از مشکلات جنسی با بیماری های طبی (medical) در ارتباط هستند و در زنان هم اختلالات میل جنسی، اختلال درد جنسی، و اختلال ارگاسم با بیماری های جسمی در ارتباط هستند. بنابراین پزشکی جنسی قویا یک مهارت بسیار تخصصی است و یک درمانگر جنسی باید توانایی مدیریت و درمان همزمان بیماری های جنسی و جسمی را داشته باشد. بسیاری از درمانهای جراحی در حوزه زنان مانند جراحی خارج کردن رحم، جراحی افتادگی های لگن و جراحی سرطانهای زنان، شیمی درمانی و اشعه درمانی می توانند روی ارگانهای جنسی و باروری زنان اثرگذار باشند و گاهی اثرات جبران ناپذیر روی زندگی جنسی و زناشویی فرد دارند. متخصص زنان اولین پزشکی است که خانم ها برای چکاپ و درمان بیماریها به او مراجعه می کنند و حتی گاهی مشکلات همسرانشان را با متخصص زنان در میان میگذارند و این یک فرصت استثنایی هم برای بیمار و هم پزشک است تا بتواند با دانش فراگیری که در زمینه بیماری های جسمی،ژنیکولوژیک، بیماریهای جنسی و جراحی های زنان دارد، مشکلات جنسی و جسمی همراه را که اغلب متاثر از یکدیگر هستند همزمان درمان کند. آموزش و تامین سلامت جنسی و جسمی زنان ضامن سلامت همسران و فرزندان و در نتیجه حفظ بنیان خانواده و در نهایت بنیان جامعه خواهد شد و چه بهتر که متخصص زنان دوره های آموزشی پیشرفته در زمینه پزشکی جنسی را گذرانده باشد تا بتواند به صورت کاملا حرفه ای خدمات سلامت زنان و سلامت جنسی را ارائه نماید.

بانوان عزیز لازم است که در جهت انتخاب دکتر سکس تراپ در مسیر درست قرار گرفته و با توجه به فاکتورهای تعیین کننده انتخاب خود را نهایی کنند.