آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل

آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل

فهرست مطالب

در چند سال اخیر بیماری های مقاربتی که از راه های مختلف وارد بدن انسان می شود به یکی از نگرانی ها در بین افراد تبدیل شده است. عفونت های مقاربتی به صورت ویروسی یا میکروبی وارد بدن فرد شده و علائم مختلفی از خود نشان می دهد. یکی از بیماری های مقاربتی که شیوع بیشتری دارد، ویروس اچ پی وی (HPV) یا پاپیلومای انسانی است که هم به صورت زگیل تناسلی و هم به صورت سرطان دهانه رحم ظاهر می شود. امروزه برای رفع این مشکل و ایمن سازی بدن افراد در برابر ویروس اچ پی وی، واکسن گارداسیل توصیه می شود. تزریق واکسن گارداسیل به ایمن سازی بدن در مقابله با بروز سرطان دهانه رحم کمک زیادی می کند. اثر این واکسن ۱۰۰ درصدی است به طوری که در کشورهایی که از این واکسن استفاده شده، میزان ابتلا به سرطان دهانه رحم ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده است. در ادامه قصد داریم شما را بیشتر با انواع واکسن های گارداسیل آشنا کنیم.

 

معرفی واکسن گارداسیل

واکسن ماده ای به شمار می آید که بدن را در برابر بیماری ایمن کرده و به بهبود بیماری کمک زیادی می کند. یکی از واکسن هایی که برای عفونت هایی مانند اچ پی وی یا همان پاپیلومای انسانی تزریق می شود، گارداسیل نام دارد. زگیل تناسلی که عامل ام پاپیلومای انسانی است از جمله بیماری هایی شایعی محسوب می شود که از طریق رابطه جنسی به فرد انتقال پیدا می کند. تزریق واکسن گارداسیل سبب می شود هم خانم ها و هم آقایان در مقابله با ویروس اچ پی وی که می تواند سرطان دهانه رحم و زگیل تناسلی را منجر شود از خود محافظت کنند. همانطور که گفتیم اچ پی وی یک عفونت ویروسی به حساب می آید که از طریق رابطه جنسی به افراد منتقل شده و می تواند موجب زگیل تناسلی و سرطان شود؛ از همین رو تزریق واکسن گارداسیل برای حفظ شما در برابر ویروس پاپیلومای انسانی یک راه مطمئن و مؤثر است. هفت نوع ویروس اچ پی وی سرطان زا و دو نوع اچ پی وی غیر سرطان زا وجود دارد که تزریق واکسن گارداسیل از شما در برابر این ویروس ها محافظت کرده و ایمنی مناسبی به وجود می آورد.

آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل
آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل

انواع واکسن گارداسیل

واکسن گارداسیل در دو نوع چهار ظرفیتی و 9 ظرفیتی تولید و به بازار عرضه می شود که نوع 4 ظرفیتی آن شما تیپ های 6, 11, 16, 18 و نوع 9 ظرفیتی آن تیپ های 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 و 55 ویروس اچ پی وی را تشکیل می دهد. بیماری اچ پی وی از ۲۰۰ نوع ویروس تشکیل شده است‌ که‌ تنها ۴۰ مورد از آن از طریق جنسی قابل انتقال هستند. از بین این ۴۰ ویروس، ۱۲ مورد از آن ها می توانند سبب ایجاد انواع سرطان ها شوند. انواع واکسن گارداسیل به شرح زیر است:

گارداسیل ۹ ظرفیتی

گارداسیل ۹ تنها واکسنی است که اکنون در ایالات متحده آمریکا استفاده می شود. گارداسیل ۹ ظرفیتی در برابر ۹ نوع ویروس اچ پی وی که شامل (6, 11, 16, 18, 58, 31, 33, 45, 52) عامل سرطانی است محافظت می کند و این توانایی را دارد تا حدود ۹۰ درصد از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند. واکسن گارداسیل ۹ ظرفیتی با توجه به اینکه بیشترین نوع سویه های اچ پی وی را پوشش می دهد، بهترین واکسن برای محافظت افراد در برابر این ویروس شناخته می شود.

گارداسیل ۴ ظرفیتی

واکسن گارداسیل ۴ ظرفیتی در اکثر کشورها استفاده می شود و بعضی از گونه های پرخطر ویروس اچ پی وی را درمان می کنند. تزریق این واکسن می تواند بیش از ۷۰ درصد از ابتلا به سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

 

بهترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل چه زمانی است؟

بهترین زمان تزریق واکسن گارداسیل قبل از برقراری رابطه جنسی است. اگر عفونت اچ پی وی از قبل در بدن وجود داشته باشد تزریق واکسن مؤثر نیست؛ زیرا قبل از تماس جنسی باید واکسیناسیون صورت گیرد. واکسن گارداسیل به بازوی افراد تزریق می شود و برای محافظت کامل بدن از ویروس باید دوزهای تکمیلی تزریق شود. واکسن گارداسیل با توجه به سنی که اولین بار مصرف می شود متفاوت است. افرادی که قبل از ۱۵ سالگی واکسن گارداسیل را تزریق می کنند باید دو دوز آن را به فاصله ۶ تا ۱۲ ماه برای محافظت کامل تزریق کنند. افرادی که ۱۵ تا ۲۸ سال سن دارند به سه دوز واکسن برای محافظت کامل از ویروس نیاز دارند که دو ماه بعد از اولین دوز باید دوز دوم دریافت شود؛ سپس ۶ ماه بعد از اولین دوز سومین دوز تزریق شود.

آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل
آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل

چه افرادی باید واکسن گارداسیل را تزریق کنند؟

برای مردان بزرگسال ۱۸ تا ۲۸ ساله که دارای عوامل خطرناک زیر هستند تزریق واکسن گارداسیل توصیه می شود:

 • داشتن رابطه جنسی با افراد مختلف
 • سابقه زگیل تناسلی
 • افرادی که سیستم ایمنی بسیار ضعیفی دارند.

واکسن گارداسیل برای خانم ها ۱۸ تا ۴۵ سال با عوامل خطرناک زیر توصیه می شود:

 • برقراری رابطه جنسی محافظت نشده با افراد مختلف
 • تست PAP غیرطبیعی
 • سابقه زگیل تناسلی

 

مزایای تزریق واکسن گارداسیل

مزایای زیاد واکسن گارداسیل سبب شده تا امروزه بیشتر افراد برای تزریق این واکسن ترغیب شوند. از جمله مزایایی تزریق این واکسن موارد زیر هستند:

 • با تزریق واکسن گارداسیل احتمال ابتلا به انواع ویروس های اچ پی وی کاهش می یابد.
 • افراد مبتلا به زگیل تناسلی اگر واکسن گارداسیل را تزریق کنند احتمال اینکه به این ویروس مبتلاست شوند بسیار کم است.
 • تزریق واکسن گارداسیل هیچ گونه خطری برای افراد ندارد.
 • دریافت واکسن گارداسیل از ابتلای افراد به سرطان دهانه رحم محافظت می کند.
 • تزریق واکسن گارداسیل در افراد مبتلا سبب می شود، مقدار ریسک انتقال بیماری به سایر افراد کاهش یابد.
آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل
آشنایی با انواع واکسن های گارداسیل

مراجعه به پزشک

با توجه به اینکه تزریق واکسن گارداسیل در کشور ما رایج نیست، تزریق این واکسن کار هر پزشکی نیست؛ چون برای دریافت این واکسن باید به یک پزشک که در این زمینه تبحر و مهارت دارد مراجعه کنید. دکتر میترا عبدلی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی و فلوشیپ پزشکی جنسی از جمله بهترین پزشکانی هستند که می توانید برای تزریق واکسن گارداسیل به مطب ایشان مراجعه کنید؛ به همین منظور برای دریافت نوبت ویزیت حضوری با شماره هایی که در سایت قرار گرفته تماس بگیرید.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

اینستاگرام پزشک را دنبال کنید