همه چیز درباره واژینوپلاستی و پرینورافی

همه چیز درباره واژینوپلاستی و پرینورافی

فهرست مطالب

واژینوپلاستی و پرینورافی، از جدیدترین روش های جراحی تنگ کردن واژن محسوب می شوند که در بین خانم ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. یکی از مشکلات شایع خانم ها، گشادی و شلی واژن است که به خاطر انجام فعالیت های ورزشی سنگین، چندین زایمان طبیعی، رابطه جنسی زیاد و…ایجاد می شود؛ به همین منظور به این افراد جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی توصیه می شود. این دو جراحی از جهات بسیار مختلف، تفاوت های زیادی داشته و کاربردهای متفاوتی دارند. اکثر پزشکان جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی را باهم انجام می دهند تا نتیجه تنگ و زیباسازی واژن ایده آل به نظر برسد، مگر اینکه برای یک شخص فقط پرینورافی لازم باشد. در این مقاله از سایت دکترعبدلی قصد داریم درباره واژینوپلاستی و پرینورافی صحبت کنیم.

 

واژینوپلاستی چیست؟

خانم ها به دلایل مختلفی مثل زایمان های متعدد به ویژه از نوع زایمان طبیعی، افتادگی رحم، روابط جنسی، ژنتیک و… دچار گشادی واژن می شوند؛ از همین رو تمامی این عوامل را می توان با تکنیک واژینوپلاستی درمان کرد. واژینوپلاستی، یک نوع روش برای ساخت یا ترمیم واژن به شمار می آید با انجام این جراحی مشکلاتی مانند آسیب به واژن در اثر زایمان طبیعی و اختلال عملکرد کف لگن را برطرف می کند. پزشک متخصص زنان و زایمان با توجه به میزان افتادگی و سست بودن بافت، جراحی واژینوپلاستی را انجام می دهد به گونه ای که اگر افتادگی و سست بودن بافت واژن بیش از حد باشد، از واژینوپلاستی تنگ کردن کانال واژن با جراحی استفاده می کند اما در صورتی که میزان افتادگی و سستی بافت واژن خفیف تا متوسط باشد از واژینوپلاستی با لیزر که عوارض جانبی کمتری دارد استفاده می کند. در جراحی واژینوپلاستی ماهیچه های جدا شده را به یکدیگر نزدیک می کنند و پوست اضافی پشت واژن نیز برداشته می شود. در حین این جراحی، پوست خارجی واژن برای زیباسازی واژن برداشته می شود.

همه چیز درباره واژینوپلاستی و پرینورافی
همه چیز درباره واژینوپلاستی و پرینورافی

منظور از جراحی پرینورافی چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی شاهد روش های جدیدی از جراحی زیبایی هستیم که بسیار مورد استقبال بانوان بوده است. جراحی زیبایی ناحیه تناسلی از جمله عمل هایی است که روز به روز به تعداد طرفداران آن افزوده می شود. پرینورافی، نوعی جراحی مربوط به ناحیه تناسلی به نام پرینه است. پرینه ناحیه ای بین مقعد و مهبل به حساب می آید و کنار آن عصب و عضله های زیادی قرار گرفته که در شل و سفت شدن واژن و حفط جایگاه ناحیه تناسلی نقش بسیار مهمی دارند. پرینه از بافتی ضعیف و نازک برخوردار بوده و هنگام زایمان طبیعی به دلیل فشار بیش از حدی که به ناحیه تناسلی وارد می شود، امکان اینکه پرینه پاره شود یا آسیب ببیند زیاد است. چنانچه ناحیه پرینه دچار آسیب یا پارگی شود با درد زیادی همراه بوده و تخلیه ادرار با مشکل انجام می شود.

پرینورافی نوعی جراحی زیبایی و ترمیمی واژن محسوب می شود که سایز دهانه رحم را تغییر داده و موجب بهبود کیفیت روابط جنسی می شود. آن دسته از افرادی که به دلیل تنگی واژن از درد زیادی هنگام برقراری رابطه جنسی رنج می برند و مشکل ارگاسم دارند و نیز افرادی که به دلیل زایمان طبیعی متعدد یا بالا رفتن سن دچار افتادگی مثانه، گشادی واژن یا پارگی واژن شده اند، جراحی پرینورافی پیشنهاد می شود. در جراحی پرینورافی با نزدیک کردن دیواره‌های پشتی واژن به یکدیگر معمولاً واژن را تا عمق ۲ الی ۳ سانتیمتری تنگ می کنند.

 

جراحی واژینوپلاستی چه مزایایی دارد؟

مهمترین مزیت جراحی واژینوپلاستی، ترمیم آسیب‌های پس از زایمان و گشادی واژن است. از مزایای دیگر این جراحی به موارد زیر می توان اشاره کرد:

  • گشادی و شل شدگی واژن برطرف می شود.
  • پوست اضافی واژن برداشته می شود.
  • اندازه دهانه واژن کاهش پیدا می کند.
  • عفونت های ناشی از گشادی واژن رفع می شود.
  • موجب سفت شدن بافت شل در عمق واژن می شود.
  • اعتماد به نفس در افراد افزایش پیدا می کند.
  • باعث افزایش کیفیت و رضایت روابط جنسی می شود.

 

جراحی پرینورافی چه مزایایی دارد؟

در بیشتر موارد جراحی پرینورافی برای افرادی انجام می شود که به خاطر زایمان طبیعی دچار مشکلاتی در ناحیه پرینه شده اند. انجام این جراحی پیامدهای مثبت زیادی در پی دارد که به موارد زیر می توان اشاره کرد:

بهبود وضعیت پارگی پرینه

آن دسته از خانم هایی که به دلیل زایمان طبیعی دچار پارگی پرینه می شوند با جراحی پرینورافی می توانند قسمت زیادی از پارگی را بهبود ببخشند.

افزایش زیبایی ناحیه پرینه

در هنگام زایمان طبیعی، ناحیه پرینه و عضلات کف لگن به دلیل فشار زیادی که وارد می شود، تغییر شکل می دهند؛ از همین رو به کمک جراحی پرینورافی می توان به افزایش زیبایی پرینه کمک زیادی کرد.

تنگ تر شدن دهانه واژن

از مهمترین علل محبوبیت جراحی پرینورافی می توان به تنگ تر شدن واژن با رفع گشادی واژن اشاره کرد.

افزایش لذت، جذابیت و میل جنسی

جراحی پرینورافی موجب تنگ تر و جوان تر شدن دهانه ورودی واژن شده و به طبع آن میل و لذت جنسی در زنان نیز افزایش پیدا می کند.

همه چیز درباره واژینوپلاستی و پرینورافی
همه چیز درباره واژینوپلاستی و پرینورافی

تفاوت واژینوپلاستی و پرینورافی

واژینوپلاستی و پرینورافی هردو از جمله روش هایی هستند که به منظور تنگ کردن واژن استفاده می شوند؛ اما این دو جراحی از جهات مختلف باهم متفاوت‌اند که به شرح زیر است:

محل انجام جراحی

جراحی واژینوپلاستی در قسمت داخلی دستگاه تناسلی و روی دیواره های کانال واژن انجام می شود در حالی که پرینورافی روی دو سانت ابتدای واژن یا همان پرینه انجام می شود.

نحوه جراحی

عضلات داخلی کانال واژن که دچار شلی، پارگی و کشیدگی شده اند با واژینوپلاستی به هم نزدیک شده و بخیه زده می شوند اما در جراحی پرینورافی عضلات کشیده و شل شده در ناحیه پرینه به یکدیگر نزدیک می شوند تا فاصله بین مثانه و مقعد استاندارد شود.

نتیحه جراحی

کانال واژن در جراحی واژینوپلاستی به قدری تنگ می شود که حدود دو انگشت جا داشته و دخول به راحتی انجام گیرد اما در عمل پرینورافی دهانه ورودی واژن تنگ می شود و چسبندگی بین مقعد و مدخل واژن از بین می رود.

وضعیت بیمار

عمل واژینوپلاستی بیشتر برای افرادی که سن باروری آن ها تمام شده یا دیگر قصد بچه دار شدن ندارند و نیز عضلات واژن شان دچار آسیب شده انجام می شود. در مقابل جراحی پرینورافی برای کسانی مناسب است که فقط دهانه واژن یا همان پرینه پاره یا آسیب دیده است.

 

مراجعه به پزشک

برخی از بانوان به خاطر بالا رفتن سن یا زایمان های متعدد دچار گشادی و شلی واژن یا پارگی ناحیه پرینه می شوند. این عوامل سبب کاهش اعتماد به نفس و کاهش میل و کیفیت جنسی خانم ها می شود؛ به همین علت پیشنهاد می کنیم خانم ها اقدام به جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی کنند. برای انجام این دو جراحی، لازم است به یک متخصص زنان و زایمان که در جراحی زیبایی ناحیه تناسلی تبحر و مهارت دارد مراجعه کنید. خانم دکتر میترا عبدلی جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی و فلوشیپ جنسی از انجمن پزشکی جنسی اروپا هستند؛ همچنین با برخورداری از مدرک لاپاراسکوپی پیشرفته از دانشگاه تهران می توانند جراحی واژینوپلاستی و پرینورافی را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. برای دریافت نوبت ویزیت حضوری کافیست با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

اینستاگرام پزشک را دنبال کنید