واکسن زگیل تناسلی برای چه کسانی لازم است و چگونه عمل میکند؟

فهرست مطالب

واکسن زگیل تناسلی چیست ،چه کسانی باید تزریق کنند ،چند دوز از واکسن لازم است و چه عوارضی دارد ؟ برای پاسخ به این سوالها مقاله زیر را بخوانید.

بسیاری از موارد سرطان سرویکس و سرطانهای دستگاه تناسلی مردان با ویروس زگیل تناسلی که نوعی عفونت ویروسی است و از طریق تماس جنسی منتقل میشود ، مرتبط است . واکسیناسیون علیه ویروس میتواند تا حدود زیادی در کاهش این سرطانهای مرتبط موثر باشد .

 

واکسن hpv چگونه عمل میکند ؟

ویروس زگیل تناسلی انواع مختلفی دارد که همگی از طریق رابطه جنسی منتقل میشوند ،واکسن بر علیه تعدادی از ویروسها که با سرطانها ارتباط دارند عمل میکند ،اگر واکسن در دختران قبل از تماس با ویروس تزریق شود می تواند از ایجاد عفونت زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم و ناحیه تناسلی جلوگیری کند همچنین اگر در پسرهای نوجوان و قبل از تماس با ویروس استفاده شود میتواند ازایجاد زگیل ناحیه تناسلی و مقعد و نیزسرطان الت تناسلی مردان و سرطان مقعد جلوگیری کند .

ویروس باعث بروز سرطان در ناحیه حلق و دهان نیز میشود که واکیسن می تواند ابتلا به این سرطانها را کاهش دهد ،واکسیناسیون پسران باعث کاهش انتقال بیماری در اینده به همسرانشان میشود بنابراین واکسیناسیون پسرهاو مردان به طور غیر مستقیم در کاهش بروز سرطان دهانه رحم در زنان موثر است .


به چه کسانی و در چه زمانی می بایست واکسن تجویز شود ؟

یه طور معمول واکسن در سن ۱۱تا ۱۲ سالگی تزریق میشود اما میتوان از ۹ سالگی انرا تزریق کرد. بهترین حالت این است که پسران و دختران قبل از شروع روابط زناشویی و تماس با ویروس واکسینه شوند چرا که در صورت ابتلا قبلی به عفونت زگیل تناسلی واکسن ممکن است کم اثر یا کلا بی اثر باشد ،و تزریق ان در سنین پایین تر بهتر است . در حال حاضر اخرین توصیه مرکز کنترل بیماریها (CDC )این است که در تمام دختران سنین ۱۱-۱۲ سال دو نوبت واکسن با حداقل فاصله ۶ ماه تزریق شود در حالیکه قبلا سه نوبت واکسن تجویز میشد و حتی واکسن تا سن ۱۴ سال در دونوبت کافی و کاملا موثر است و تمام افرادی که از ۱۵ -۲۶ سال واکسن دریافت میکنند نیاز به ۳نوبت واکسیناسیون دارند .همچنین طبق اخرین توصیه های CDC واکسن را میتوان در زنان و مردان تا سن ۴۵ سالگی تزریق کرد.

 

در چه کسانی واکسن منع مصرف دارد؟

واکسن را در دوران حاملگی نباید تزریق کرد ،همچنین اگر فرد مبتلا به هر نوع بیماری جدی و پیشرفته است نباید واکسن بزند ،در موارد حساسیت شدید به واکسنها یا هر نوع ماده الرژن نباید واکسن تزریق شود ،در صورتیکه فرد در نوبت اول تزریق واکسن hpvدجار حساسیت شده نوبتهای بعد نباید تزریق شوند.

 

آیا اگر فردی قبلا رابطه جنسی داشته باشد واکسن فایده ای دارد؟

بله موثر است ، ممکن است فرد مبتلا به یک نوع خاص از ویروس باشد و واکسن از او در مقابل ابتلا به انواع دیگر ویروس محافظت میکند اما این نکته را باید خاطر نشان کنم که هیچ نوع از انواع واکسن hpvقادر به درمان عفونتهای قبلی ویروس زگیل تناسلی در فرد مبتلا نمیباشد و واکسن فقط فرد را در مقابل انواعی از ویروس که به انها مبتلا نشده محافظت میکند.

واکسن hpv چه عوارضی دارد؟

عوارض ان بسیار اندک و خفیف هستند ،شایعترین انها قرمزی و درد و تورم در محل تزریق است ، گاهی تهوع و سرگیجه و سردرد هم اتفاق میافتد که ممکن است حتی منجر به بی حالی شدید و سنکوپ شود که اگر فرد ۱۵ دقیقه در جایی که واکسن را تزریق کرده زیر نظر پزشک بماند معمولا این اتفاق هم رخ نمی دهد ، اما همچنان تحقیقات در زمینه عوارض جدی و غیر معمول واکسن در مجامع علمی بین المللی در دنیا ادامه دارد .

در انتها چند نکته مهم را به خوانندگان عزیز متذکر میشوم ، تمام خانمهایی که واکسن hpv را تزریق میکنند لازم است از سن ۲۱ سالگی به طور دوره ای با انجام تست پاپ اسمیر از نظر سرطان دهانه رحم یا همان سرویکس غربالگری شوند و به هیچ عنوان واکسن جایگزین تست پاپ اسمیر نیست .ویروس زگیل تناسلی از طریق رابطه جنسی منتقل میشود و اگر فردی در محدوده سنی تزریق واکسن نیست و یا به هر دلیلی واکسن تزریق نکرده است برای جلوگیری از ابتلا به ویروس و در نتیجه سرطانهای مرتبط با ویروس می بایست در هنگام رابطه جنسی از وسایل محافظت کننده استفاده کند ، بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس پایبندی به مسایل اخلاقی در روابط است . مصرف سیگار میتواند با تضعیف سیستم ایمنی فرد ،احتمال ابتلا را در صورت مواجهه با ویروس افزایش دهد و همچنین سیگار باعث افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم میشود .


خانمها برای تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم باید به طور منظم به متخصص زنان مراجعه داشته باشند وعلایمی مثل خونریزیهای غیر طبیعی ،خونریزی هنگام رابطه زناشویی ،خونریزی بین دو قاعدگی، خونریزی پس از یائسگی ،درد پایین شکم و درد هنگام رابطه زناشویی را جدی گرفته و زودتر به پزشک مراجعه نمایند .

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

اینستاگرام پزشک را دنبال کنید