انواع روشهای جوانسازی واژن

فهرست مطالب

انواع روشهای جوانسازی واژن

جوانسازی واژن اصطلاح گسترده‌ای است که بیشتر خانم‌ها برای برطرف کردن ایرادات و اصلاح واژن از آن استفاده می‌کنند. با این روش درمانی می‌توان مشکلات بسیاری را از ناحیه واژن برطرف نمود. البته پیش از آنکه شخصی بخواهد اقدام به جوان سازی واژن خود نماید، لازم است دلایل بروز مشکلات در این ناحیه را بررسی کند. زیرا ممکن است بسته به دلیل بروز مشکل، بتوان از روش‌های خاصی برای جوانسازی استفاده کرد.

منظور از جوانسازی واژن چیست؟

به طور کلی تمامی روش‌هایی را که می‌توان با استفاده از آنها اقدام به اصلاح مشکلات ناحیه واژن نمود، جوانسازی گفته می‌شود. در خانم‌ها معمولا به دلیل زایمان، حاملگی‌های متعدد، افزایش سن، یائسگی و ژنتیک و موارد دیگر به واژن و بافت‌های اطراف آن آسیب وارد می‌شود. این اتفاقات خاصیت ارتجاعی و قدرت بافت‌های اطراف واژن را از بین می‌برد.

پس از آن فرد با مشکلات دیگری همچون خشکی واژن، عدم لذت بردن از رابطه جنسی، افتادگی پوست و … مواجه خواهد شد. البته دسته دیگری از خانم‌ها نیز وجود دارند که به صورت ژنتیک با این نوع مشکلات مواجه هستند. از این رو از کودکی درگیر آن می‌شوند که این مشکلات را برطرف سازند. آنها تنها با مراجعه به متخصص زنان و زایمان می‌توانند از روش‌های مختلفی غیر از جراحی برای برطرف کردن این مشکلات استفاده نمایند.

علت انجام عمل جوانسازی واژن در خانم‌ها چیست؟

خانم‌ها بسته به دلایلی به سمت انجام فرایند جوان‌سازی می‌روند. آنها ممکن است با مشکلاتی همچون شل شدگی واژن مواجه شده باشند. در حالی که با روش‌های مختلف موفق به درمان آن نشده باشند. در چنین حالتی نیاز دارند تا عمل جوانسازی انجام دهند. با انجام این عمل مشکلات بسیاری در خانم‌ها درمان خواهد شد. مشکلاتی همچون:

 • خشکی بیش از حد واژن
 • شل شدگی پوست اطراف ناحیه واژن
 • کاهش میل جنسی
 • داشتن رابطه جنسی دردناک
 • عدم توانایی در نگه داشتن ادرار
 • بی‌اختیاری ادرار در زمان پریدن، خندیدن و یا حتی عطسه کردن

روش‌هایی که برای جوانسازی واژن وجود دارند، به دو دسته جراحی و غیرجراحی تقسیم می‌شوند.

چه روش‌هایی برای جوانسازی ناحیه واژن وجود دارد؟

در حالت معمول روش‌هایی که برای جوانسازی واژن وجود دارند، به دو دسته جراحی و غیرجراحی تقسیم می‌شوند. هر دوی این روش‌های درمان می‌توانند بر روی فرج و کانال واژن تاثیر گذاشته و بسیاری از مشکلات بدن را برطرف سازند. در ادامه به برخی از این دو روش‌ها اشاره خواهیم کرد:

روش‌های جراحی واژن برای جوانسازی

از میان انواع روش‌های جوانسازی ناحیه واژن که به صورت جراحی انجام می‌شوند، باید به روش‌های زیر اشاره کنیم:

 • واژینوپلاستی

در روش واژینوپلاستی کانال واژن که عضلات آن آسیب دیده و گشاد شده است، تنگ و ترمیم می‌گردد.

 • لابیاپلاستی

در روش لابیاپلاستی، لب‌های اطراف واژن تحت جراحی قرار گرفته و بخش‌های اضافی آن بریده می شود.

 • پرینوپلاستی

در روش پرینوپلاستی، پرینه‌ای که در واقع فضای بین واژن و مقعد است، از طریق ترمیم عضلات آن تقویت می‌شود.

 • جراحی کلاهک کلیتورال:

در این روش جراحی بافت اضافی که کلیتوریس را پوشانده است برداشته می‌شود تا هم ظاهر مناسبی پیدا کند و هم باعث افزایش لذت در رابطه جنسی شود.

روش‌های غیر جراحی برای جوانسازی ناحیه واژن

در کنار روش‌های جراحی یاد شده، روش‌های دیگری نیز برای جوانسازی واژن استفاده می‌شوند که همگی غیر جراحی هستند. یعنی مدت زمان بهبود در این روش‌ها کوتاه‌تر است و عوارض و مراقبت‌های کمتری دارند. از جمله این روش‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • جوانسازی واژن با لیزر

روش درمان لیزر واژینال، با دستگاه‌های مختلفی انجام می‌شود و برای جوانسازی ناحیه واژن مناسب است. لیزر لایه‌های بالایی بافت واژن را گرم کرده و منجر می‌شود تا بافت‌های لایه‌های زیرین شروع به کلاژن سازی نمایند.

 • تزریق ژل و چربی به واژن

برخی از خانم‌ها برای جوانسازی واژن خود از ژل و چربی استفاده می‌کنند. به این صورت که آنها با تزریق ژل به واژن یا تزریق چربی به واژن، اقدام به جوانسازی می‌نمایند. معمولا این روش دوران نقاهت کوتاهی دارد و می‌توان به سرعت نتیجه به دست آمده را مشاهده کرد. به همین دلیل هم بسیاری از خانم‌ها از این روش استفاده می‌کنند.

 • کربوکسی تراپی واژن

از دیگر روش‌های جوانسازی واژن، کربوکسی واژینال است. با این روش درمانی نه تنها می‌توان تیرگی‌های ناحیه واژن را برطرف نمود، بلکه می‌توان به از بین بردن چین و چروک‌های واژن نیز کمک شایانی نمود. از سوی دیگر این روش برای برطرف کردن شلی واژن نیز مناسب بوده و به بهبود کیفیت رابطه جنسی هم کمک می‌کند.

جمع بندی

تمامی این روش‌های درمانی به نوعی مزایا و معایب خاص خود را دارند. پس افرادی که تمایل دارند با استفاده از این روش‌ها اقدام به جوانسازی ناحیه واژن خود نمایند، بهتر است ابتدا با متخصص زنان در این زمینه صحبت کرده و مشورت دریافت نمایند.

خانم دکتر میترا عبدلی متخصص زنان و زایمان با انجام بررسی‌های لازم بر روی علل بروز مشکل، بهترین روش جوانسازی واژن را به بیماران خود توصیه خواهد نمود. پس آن افراد متقاضی می‌توانند انتخاب مناسبی داشته و با یک روش مطمئن اقدام به جوانسازی و برطرف کردن مشکلات ناحیه واژن خود نمایند.

سوالات متداول

 1. چگونه بفهمیم کدام روش جوانسازی واژن برای ما مناسب است؟

برای آنکه بدانید بهترین روش جوانسازی ناحیه واژن برای شما کدام روش است، باید به پزشک مراجعه نمود. ایشان به دلیل سالها تجربه و تخصص در زمینه درمان مشکلات ناحیه واژن در این زمینه به شما مشاوره مناسب را ارائه خواهد نمود.

بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان معمولا از روش‌های ترکیبی برای جوانسازی واژن استفاده می‌کنند.

 1. آیا می‌توان از روش‌های ترکیبی برای درمان آسیب‌های واژن استفاده کرد؟

باید بگوییم بله. بیشتر پزشکان متخصص زنان و زایمان معمولا از روش‌های ترکیبی برای جوانسازی واژن استفاده می‌کنند. زیرا با این عمل طیف وسیعی از مشکلات ناحیه واژن بهبود یافته و خانم‌ها می‌توانند با انجام یکبار جراحی، تمامی مشکلاتی که در ناحیه واژن خود دارند را برطرف سازند.

 1. آیا جوانسازی ناحیه واژن بر روی زندگی جنسی خانم‌ها تاثیرگذار خواهد بود؟

باید بگوییم بله. خانم‌هایی که با روش‌های مختلف اقدام به جوانسازی واژن خود می‌نمایند، از رابطه جنسی خود لذت بیشتری می‌برند. زیرا جوان شدن واژن و زیبایی آن اعتماد به نفس را در خانم‌ها افزایش داده و از طرفی باعث از بین رفتن درد بی‌اختیاری ادراری می‌شود و در نتیجه آنها تمایل بیشتری به برقراری رابطه جنسی می‌یابند. پس این جراحی می‌تواند بر روی زندگی جنسی آنها تاثیرات زیادی بگذارد.

منابع:

https://www.ascdenver.com/vaginal-rejuvenation/

https://my.clevelandclinic.org/health/treatments/17761-energy-based-treatments-and-vaginal-rejuvenation

این مطلب را برای دوستان خود به اشتراک بگذارید

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

اینستاگرام پزشک را دنبال کنید